Diagnostyka komputerowa

Wszystkie samochody wyprodukowane po 2002 roku wyposażone są w elektroniczny układ sterujący pracą ich komponentów. Potrafi on lokalizować usterki, gromadzić informacje o błędach, a nawet mierzyć takie wartości, jak średnie spalanie samochodu bądź rezerwowy limit kilometrów. Choć elektroniczne układy sterujące to niezwykle przydatne wyposażenie auta, wymagają one profesjonalnie przeprowadzanej diagnostyki komputerowej pojazdów, podczas której specjalista sprawdzi nagromadzone błędy, a następnie je usunie, aby wszystkie części samochodu działały prawidłowo.

Co może wykryć komputerowa diagnostyka pojazdów?

Diagnostyka komputerowa pojazdów polega na podłączeniu elektrycznego układu znajdującego się w samochodzie do urządzenia zewnętrznego. Na jego ekranie fachowiec zobaczy wszystkie przesyłane z auta informacje o błędach. Zapis usterek może pokazać stare problemy, które, choć zostały rozwiązane, nie pozostały odnotowane przez system elektroniczny. Mogą to być także usterki, z których właściciel auta zupełnie nie zdaje sobie sprawy, ponieważ nie dawały one żadnych zauważalnych objawów.

Ponieważ diagnostyka komputerowa pozwala na poznanie kompletnej historii danego pojazdu, często bywa ona wykorzystywana przy zakupie używanego auta. Jeśli jeszcze przed spisaniem umowy kupna samochód trafi w ręce fachowca z odpowiednim sprzętem, może on szybko sprawdzić, czy poprzedni właściciel wyjawił wszystkie niechlubne zdarzenia z jego przeszłości.

Co może być powodem wyświetlanych błędów?

Często się zdarza, że komputerowa diagnostyka ujawnia przedawnione usterki, które nie zostały wprowadzone do elektronicznego systemu, a więc wciąż figurują w nim jako problem bez rozwiązania. Jeśli pozostawi się choć jeden taki błąd na dłuższy czas, może on powodować pojawienie się kolejnych związanych z nim problemów, które nie zawsze będą mieć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistym stanie samochodu. Żeby cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem pojazdu, warto regularnie kontrolować jego stan. W tym celu zapraszamy do naszego serwisu zlokalizowanego w Bożej Woli pod Warszawą.